Баку

За останні роки Азербайджан розцвів і перетворився в одне з найбільш перспективних туристичних напрямків. Знайомство з країною, звичайно, потрібно починати з її столиці. Отже, п’ять речей, які потрібно зробити в Баку.
Пройти по стопах Насіння Семеныча Горбункова
Перше місце в Баку, куди поспішають туристи з колишнього Радянського Союзу, це Старе місто, а точніше вулиця Кичик-Гала (Kiçik Qala), адже саме у будинку № 8 знімали фільм Леоніда Гайдая «Діамантова рука». Досить забавно спостерігати, як дорослі люди падають на бруківку з криком «Чьерт побьєрі!», зображуючи із себе героїв Юрія Нікуліна і Андрія Миронова. Втім, Старе місто, або Ічері-шехер, — це не тільки декорації до знаменитої кінокомедії.

Головна тутешня визначна пам’ятка, звичайно, Дівоча башта, архітектурний символ Баку. Вона розташована на околиці Старого міста, там, де багато століть тому хлюпало море. Є легенда, що з цієї вежі кинулася в море принцеса, щоб не дістатися до нелюбої дружини. Вчені досі сперечаються про справжнє призначення вежі: була вона фортифікаційною спорудою, або маяком, або обсерваторією. Всередині знаходиться досить цікава експозиція про тисячолітньої історії вежі, а з її висоти відкривається прекрасний вид на старовинні та сучасні квартали Баку.

Ще одне місце, яке не можна пропустити, — Палац ширваншахів (правителів середньовічної держави Ширван, столицею якого з XII по XVI століття був Баку). Крім покоїв шаха, тут можна побачити мечеть, лазні, усипальниці. А потім, спускаючись з вершини пагорба, на якому стоїть палац, вирушайте гуляти вуличками повз старовинних будинків, караван-сараїв, де зараз розташовуються ресторани і сувенірні лавки.

Взагалі, дуже варто взяти в инфопункте аудіогід — тим більше, що є варіант і російською. Так за півтори години ви побачите і дізнаєтеся про Ічері-шехер все найголовніше.

Відчути себе у Парижі
В кінці XIX — початку XX століття стався перший нафтовий бум, і вмить розбагатіли нефтепромышленники старалися перевершити один одного. Під стінами Ічері-шехер стали виростати розкішні особняки, точніше навіть палаци. В ту пору архітектори та їх замовники у своїх смаках орієнтувалися на Західну Європу, тому зовнішній вигляд таких палаців являє собою химерну суміш псевдоготического, венеціанського та інших європейських стилів в місцевій «аранжування». Ці будівлі, побудовані сто років тому, були, висловлюючись сучасною мовою, справжнім кітчем. Але зараз саме вони визначають неповторний архітектурний вигляд міста. Гуляючи вулицями Истиглалият і Нізамі, здається, що знаходишся десь в Парижі або Барселоні — настільки по-європейськи виглядає архітектурний ансамбль з особняків, дохідних будинків, пішохідних зон. Дежавю особливо посилюється вечорами, коли включається підсвічування.

…або в Дубаї
Другий нафтовий бум початку XXI століття розгорнув Баку з Заходу на Схід, і тепер його вже порівнюють не з Парижем, а з Дубаєм. І це не дивно. У Баку теж виникла «небоскребомания». Сьогодні головна міська домінанта — Полум’яні вежі (Flame Towers) — три хмарочоси, які видно майже з будь-якої точки міста. Своєю формою вони дійсно нагадують язики вогню, особливо ввечері, коли LED-екрани, повністю покривають їх поверхню, забарвлюється в оранжевий колір. В одній з башт є готель і ресторан на самому верху, з вікон якого відкривається шикарний вид на місто.

Але, мабуть, головна перлина сучасного Баку — Культурний центр Гейдара Алієва, спроектований знаменитої Захою Хадід. Білосніжна будівля своїми плавними формами нагадує якийсь інопланетний об’єкт. Варто витратити час не тільки на прогулянку навколо Центру, але і на його відвідування. Внутрішнє оформлення під стать зовнішньому — плавно загнуті лінії, суцільний білий колір, який, за задумом Хадід, символізує світле майбутнє. Крім інтерактивної експозиції, присвяченої життю першого президента країни, тут є виставка «Міні-Азербайджан», де в зменшеному вигляді представлені всі головні визначні пам’ятки країни, і виставка «Шедеври Азербайджану», присвячена культурній та історичній спадщині.
Вдихнути запах моря
Набережна — один з центрів тяжіння будь-якого приморського міста. Баку не виняток. Приморський бульвар простягнувся на 16 км і являє собою не просто променад, а цілий парк. Тут працює невеликий парк атракціонів, в минулому році «збагатився» величезним колесом огляду. Крім того, на бульварі — співаючі фонтани, розкішні будівлі компанії «Азнефть» і готелю Hilton, збудовані в кращих традиціях сучасної арабської розкоші — з великою кількістю скла і золота. Дуже незвично виглядає Музей килима — він і побудований у вигляді наполовину згорнутого килима. Тут зберігаються справжні раритети, експозиція займає кілька поверхів.

У теплу пору року від пристані відходить прогулянковий корабель, який катає туристів і місцевих жителів за бакинської бухти.

Баку

Побачити чудеса природи
У 60 км від Баку знаходиться унікальне місце — заповідник Губустан. Тут збереглися наскальні малюнки — петрогліфи, вік яких налічує до десяти тисяч років. Стародавні художники зобразили сцени полювання, жнива, релігійні обряди, свята. Можна довго роздивлятися зображення тварин, що мешкали колись у цих краях, і аборигенів, намальованих майже в натуральну величину.

Неподалік від Губустана — ще одна дивина, долина з грязьовими вулканами. Зазвичай такі вулкани виникають там, де є великі запаси нафти. Крім бруду, вони вивергають газ. В Азербайджані найбільша кількість грязьових вулканів світі — 350 з 800. Поряд з Губустаном є кілька десятків таких вулканів. І хоча більшість з них зовсім крихітні, ходити між ними варто з обережністю — грунт навколо кратерів може провалитися. А в іншому — вид плюющихся брудом маленьких вулканчиків викликає незабутні враження.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *