ВРОЦЛАВ: ПОЛЬСКАЯ ВЕНЕЦИЯ

У 2016 році місто Вроцлав визнаний європейською столицею культури, при цьому російські мандрівники його обділяють увагою. Ми з’їздили туди і з’ясували, що вони втрачають.

Батьківщина гномів
Вроцлав — одне з найдавніших і найкрасивіших міст Польщі. Він розкинувся не тільки на обох береках річки Одри, але і на 12 острівцях, розташованих на злитті рукавів, — їх пов’язує близько сотні мостів і мосточков. Якщо сидіти на березі і вдивлятися в далечінь, може здатися, що місто гойдається на хвилях, пливе… Словом, це ідеальне місце для романтиків.
Тим більше, що тут живуть гноми! Маленькі фігурки казкових істот заввишки близько 30 см можна побачити у найнесподіваніших місцях. Правда, їх походження зовсім не казковий. У 1980-ті роки у Вроцлавському університеті зародився опозиційний комуністичному рух «Помаранчева альтернатива». Та 1 липня 1987 року на Ринковій площі відбувся «парад гномів» — всі прийшли в костюмах з помаранчевим ковпачком і білою бородою.

Зараз бронзових фігурок гномів у місті близько 200, і у кожного своє ім’я. На набережній, приміром, пере білизну гном-прачка. Гном-стражник несе свою вахту на Тюремній вулиці. Два гнома-сізіфа на Ринковій площі з усіх сил намагаються зрушити чавунний куля. Деякі гноми розміщуються і на ліхтарних стовпах, і навіть на підвіконнях

У пошуках цих «малюків» можна оббігти весь центр Вроцлава, мерія навіть випустила спеціальну карту, а виробники сувенірів придумали спеціальний набір для пошуків: лупа, м’які тапочки (щоб безшумно підібратися до гномові) і зігріває мазь для спини (якщо ви занадто довго перебували в зігнутому положенні).

Міст кохання
В архітектурі Вроцлава можна розгледіти сліди самих різних стилів. За раннє Середньовіччя «відповідає» острів Тумський — тут в ідеальному стані зберігся ансамбль сакральної архітектури: двоповерхова церква Святого Хреста і Святого Варфоломія. З островом пов’язана цікава легенда: нібито пройшовши по Тумському мосту, він же Міст кохання, вдивляючись в обличчя перехожих, легко зустріти любов всього життя. В легенду особливо легко повірити ввечері, коли вулички острова підсвічуються, — ліхтарник, і правда, як у казці, запалює і гасить сотні ламп.

Вроцлавська ратуша (побудована в 1299-м) вважається однією з найвидатніших готичних будівель в Центральній Європі. Зараз у ратуші знаходяться музей і Piwnica Swidnicka — кажуть, це найстаріший європейський пивний ресторан.
Польське бароко
Приїхавши у Вроцлав, не проходьте повз університету, побудованого імператором Леопольдом I у XVIII столітті. Знакове місце там — розкішний Актовий Леопольдинский зал. Покритий розписом і позолотою, з безліччю скульптур, він схожий на дорогі декорації історичного фільму.

І звичайно, потрібно побачити знамениту Ринкову площу Вроцлава. Від інших європейських площ її відрізняє те, що в її центрі знаходиться цілий квартал зі своїми внутрішніми вуличками. Тут і маєтки знатних осіб, і резиденції приїжджали сюди королів, імператорів, президентів. Всі 60 барокових будинків виходять вікнами на площу і мають не тільки порядкові номери, але і свої назви на кшталт «Під голубим сонцем» або «Під грифом».

Мистецтво в «мильниці»
Сучасна архітектура представлена в самому серці міста — це скляний фонтан Богдана. Про нього, до речі, багато сперечаються: корінні жителі проти «сучасного мистецтва» на старовинній площі (деякі називають фонтан «мильницею»), а молодь вітає. Ще один спірний пам’ятник — Krzesło Kantora: дев’ятиметровий стілець вагою вісім тонн встановлений на набережній за згодою родичів відомого польського художника Тадеуша Кантора.

А якщо ви зважитеся дістатися до містечка під назвою Свебодзін в околицях Вроцлава, то побачите встановлену там у 2010 році найбільшу в світі, 52-метрову статую Христа Царя (Pomnik Chrystusa Króla). Так, вона вище самої відомої статуї в Бразилії.

Krzesło Kantora

Велика перспектива
Судячи з розмаху церемонії інавгурації Вроцлава як культурної столиці Європи, такої насиченої культурної та розважальної програми, як тут, в 2016-му не буде ніде. Ставив грандіозне міське шоу Кріс Болдуін, автор шоу відкриття Олімпійських ігор в Лондоні. З чотирьох сторін міста до центру висувалися чотири колони. Артисти, акробати, міми виробляли химерні па всередині металевих конструкцій. На дахах будинків і високих мостах хори виконували григоріанський, православні та єврейські пісні. В центрі міста конструкції з’єдналися в одну — як символ відновлення міста після Другої світової війни. А в цей час на тросах, перекинутих над Ринковою площею, акробати в костюмах ангелів розкидали білосніжне пір’я.
Починаючи з дня інавгурації (17 січня) кожен день і місяць у Вроцлаві буде відданий якомусь суперсобытию. У лютому-березні гостей міста чекають численні вогняні шоу та видеомэппинг, крім того, пройде джазовий фестиваль «Джаз на Одрі».

Фестиваль аматорського та незалежного кіно KAN запрошує до себе у квітні, фестиваль єврейської культури «Симха» — у травні. У червні стартує кулінарний фестиваль з дотепною назвою «Європа на вилці», далі за списком — кінофестивалі, фестивалі органної музики, фестиваль театрів одного актора. На Театральній олімпіаді (14 жовтня — 13 листопада 2016 р.) покажуть свої кращі постановки європейські метри від Росії приїде Валерій Фокін.

23 лютого у Вроцлаві з єдиним концертом виступить Енніо Морріконе, 25 червня — Девід Гілмор, екс-фронтмен Pink Floyd.

Виставок підготовлено не менше сотні. Особливої уваги заслуговує унікальна експозиція робіт видатного баскійської скульптора Едуардо Чільїди (галерея «Авангард»). У міському просторі перформанси будуть йти в режимі нон-стоп, обіцяють живу музику в кінотеатрах, торгових центрах, на вокзалах і навіть в аеропорту.

Де поїсти
У Вроцлаві весь рік буде йти Фестиваль фудтраков. Неодмінно спробуйте польське національне блюдо бігос (тушкована капуста з м’ясом) і журек — суп на житній заквасці, який подають в буханці хліба. Гарні також russkie pierogi («російські пироги»), які просто копія наших вареників з картоплею або сиром. Запивайте традиційним вроцлавським пивом і польським пивом з малиновим сиропом, яке подається гарячим.

Купити
Художнє скло, кристали або кераміку з Болеславця і фігурки гномів всіх мастей.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *